Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Przekroczone normy substancji szkodliwych mają związek z mrozem oraz jakością paliwa spalanego w piecach.
Wymianę palenisk na niskoemisyjne ma przyspieszyć zarówno program rządowy "Czyste powietrze", jak i programy miejskie.

W ramach rządowego programu "Czyste powietrze" do 2029 roku ma być wymienionych trzy miliony palenisk. Dotąd wymieniono ich ponad 72 tysiące.

Jak mówi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, budżet całego programu "Czyste powietrze" to 103 miliardy złotych. "Program funkcjonuje od 2018 roku. Złożonych już jest niespełna 200 tysięcy wniosków na kwotę 3,3 milarda złotych" - mówił wiceprezes. W ramach programu można zdobyć dofinasowanie na termomodernizację budynków i wymianę starych pieców.

Na wymianę "kopciuchów" są też pieniądze z programów miejskich. Jednym z miast zmagających się ze smogiem jest stolica.

Jak mówi dyrektor koordynator do spraw zrównoważonego rozwoju w mieście stołecznym Justyna Glusman w Warszawie do końca 2020 roku dotacja pokrywała cały koszt wymiany.

"Jeśli chodzi o wymianę kotłów z naszego programu to jeszcze liczymy jakie to są wartości, ale jest to około 600 w zasobie prywatnym, kilkaset w zasobie komunalnym. Mamy natomiast dużo więcej wniosków, widać wyraźny wzrost zainteresowania mieszkańców wymianą kopciuchów - ponad 1600 wniosków w zeszłym roku, ale już do 14 stycznia 1200 na 2021 rok" - mówiła Justyna Glusman.

W Warszawie z dotacji miasta wymieniono w sumie około dwóch tysięcy kotłów w budynkach prywatnych, do wymiany jest jeszcze 15 tysięcy pieców. W zasobach komunalnych od 2018 roku wymieniono tysiąc kopciuchów co stanowi połowę wszystkich, które są w tych zasobach.

Od początku 2017 roku stolica na dotacje przeznaczyła ponad 25 milionów złotych, z czego w samym 2020 prawie 16 milionów złotych.

Warszawski miejski program wymiany kotłów w 2021 roku przewiduje dopłaty na poziomie 90 procent kosztów.
Jak mówi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, budżet całego programu "Czyste powietrze" to 103 miliardy złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty