Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Papież Franciszek napisał, że dziennikarze powinni opisywać zjawiska i wydarzenia, które widzieli na własne oczy. Watykańskie Biuro Prasowe opublikowało papieskie Orędzie na przypadający w niedzielę Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.
Hasło Orędzia to słowa apostoła Filipa "chodź i zobacz" zapisane w Ewangelii św. Jana. Podtytuł brzmi: "Komunikować, spotykając osoby tam, gdzie są i takie, jakie są". Papież napisał, że wezwanie do "pójścia i zobaczenia" to wskazówka dla tworzenia każdej uczciwej informacji. Zauważył, że w mediach coraz częściej wywiad i reportaż przegrywa z informacjami, które się łatwo sprzedają albo służą władzy. Napiętnował tworzenie informacji w redakcjach przed komputerem. Zachęcił dziennikarzy, by samodzielnie poszukiwali i weryfikowali informacje. Franciszek wyraził wdzięczność tym, którzy odważnie ujawniają nadużycia władzy i niesprawiedliwość wobec ubogich i stworzenia. Podkreślił, że technologia cyfrowa jest ogromną szansą przekazywania prawdy, ale również manipulowania informacją.

Papież z powodu choroby odwołał swój udział w najbliższych nabożeństwach i uroczystościach. Poinformował o tym w nocie dyrektor Biura Prasowego Watykanu Matteo Bruni. W komunikacie czytamy, że z powodu nawrotu rwy kulszowej papież nie będzie przewodniczył niedzielnej porannej mszy w bazylice watykańskiej z okazji Niedzieli Słowa Bożego. Zastąpi go arcybiskup Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Natomiast Franciszek poprowadzi niedzielną południową modlitwę Anioł Pański bez udziału wiernych.

Przełożono na późniejszy termin poniedziałkowe spotkanie papieża z korpusem dyplomatycznym. Nieszporom w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie przewodniczył kardynał Kurt Koch, który stoi na czele Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Z powodu tej samej dolegliwości papież odwołał swój udział w nieszporach 31 grudnia i w porannej mszy noworocznej.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty