Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Biały Dom to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, położona w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / ID 12019 (CC0 domena publiczna)
Biały Dom to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, położona w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / ID 12019 (CC0 domena publiczna)
Biały Dom potępił Rosję za brutalne tłumienie demonstracji i wezwał Moskwę do natychmiastowego uwolnienia lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przypomniała, że prezydent Joe Biden zlecił służbom wywiadowczym przygotowanie raportu na temat działań Rosji, w tym cyberataku na amerykańskie instytucje rządowe i próby otrucia Nawalnego.

Podczas konferencji prasowej Jen Psaki cytowała oficjalne stanowisko Departamentu Stanu USA wydane po sobotnich demonstracjach w Rosji, w których potępiono brutalne metody stosowane zarówno wobec protestujących, jak i dziennikarzy.

- Próby pozbawienia Rosjan prawa do pokojowych zgromadzeń i wolności wypowiedzi, aresztowanie lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i działania wymierzone w protestujących stanowią niepokojący sygnał i są dowodem na zaostrzanie restrykcji wobec rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego - mówiła Psaki i ponownie wezwała władze Rosji do wypuszczenia na wolność aresztowanych podczas protestów oraz bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego.

Rzeczniczka Białego Domu powiedziała, że zlecona przez Joe Bidena służbom wywiadowczym analiza działań Kremla dotyczy cyberataku „Solar Wind”, ingerencji Rosji w ubiegłoroczne wybory w USA, użycia broni chemicznej wobec Aleksieja Nawalnego oraz doniesień o finansowaniu przez Rosję ataków na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Psaki podkreśliła, że ocena wywiadowcza działań Rosji jest priorytetem dla Joe Bidena.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty