Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Joe Biden. Fot. whitehouse.gov
Joe Biden. Fot. whitehouse.gov
Prezydent Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Władimirem Putinem. Według komunikatu Białego Domu, prezydenci Rosji i USA rozmawiali miedzy innymi o przedłużeniu traktatu Nowy Start, Ukrainie oraz próbie otrucia Aleksieja Nawalnego.
Biały Dom poinformował, że Joe Biden i Władimir Putin wyrazili chęć przedłużenia o 5 lat układu o redukcji sił strategicznych Nowy Start przed jego wygaśnięciem 5 lutego. Przywódcy USA i Rosji wyrazili także gotowość do rozmów na temat innych mechanizmów kontroli zbrojeń oraz kwestii bezpieczeństwa.

"Prezydent Biden potwierdził jednoznaczne poparcie dla suwerenności Ukrainy” - napisano w komunikacie.

Według Białego Domu, prezydent Biden podczas rozmowy podniósł inne „niepokojące kwestie”, w tym cyberataku SolarWinds, doniesień o finansowaniu przez Rosję ataków na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, próby otrucia Aleksieja Nawalnego oraz rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA.

Prezydent Biden nie pozostawił wątpliwości, że Stany Zjednoczone będą działać zdecydowanie w obronie narodowych interesów w odpowiedzi na próby wyrządzenia szkody nam i naszym sojusznikom” - głosi komunikat urzędu prezydenta USA.

Przed rozmową z Władimirem Putinem prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Biały Dom poinformował, że podczas rozmowy Biden wyraził jednoznaczne przywiązanie do zapisów Artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty