Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Sąd w Dolnej Saksonii skazał w środę jednego z europejskich przywódców Państwa Islamskiego na 10 i pół roku więzienia. Irakijczyk Abu Walaa został uznany za winnego wspierania terroryzmu i radykalizowania niemieckiej młodzieży.
37-letni kaznodzieja uznawany jest za przywódcę Państwa Islamskiego w Niemczech. W areszcie przebywał od 2016 roku. W Dolnej Saksonii Abu Walaa prowadził stowarzyszenie "Deutscher Islamkreis Hildesheim". Według ustaleń śledczych, za niewinnie brzmiącą nazwą kryła się jednak "wylęgarnia młodych terrorystów".

Urodzonemu w Iraku mężczyźnie udowodniono zwerbowanie w Niemczech co najmniej siedmiu osób, głównie w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie mieszka wielu młodych zwolenników radykalnego nurtu salafizmu. W 2015 roku kilku z rekrutowanych przez niego bojowników przeprowadziło zamachy samobójcze w Iraku.

Na kary więzienia skazano w środę w Celle także jego trzech współpracowników. Jeden z nich, Boban S. z Dortmundu, miał udzielić schronienia Anisowi Amriemu, sprawcy zamachu na jarmark bożonarodzeniowy przy berlińskim Kurfürstendammie w 2016 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty