Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Niemiecki Federalny Instytut ds. Leków i Produktów Medycznych wydał zgodę na wprowadzenie na rynek i powszechne stosowanie tak zwanych szybkich testów na koronawirusa.
Te testy będą zastosowane także na polsko-niemieckiej granicy i będzie mógł je przeprowadzić każdy samodzielnie. Minister zdrowia Jens Spahn zapewnił, że testy będą powszechnie dostępne i pomogą walczyć z pandemią.

Na razie władze Meklemburgii Pomorza Przedniego nie przewidują zamykania niemiecko-polskiej granicy, ale zamierzają wprowadzić obowiązek przeprowadzenia testów dla osób przekraczających granicę. Także Brandenburgia aby utrzymać ruch trans-graniczny prowadzi rozmowy na temat stworzenia specjalnych punktów do przeprowadzania takich testów. Minister zdrowia Jens Spahn zapewnił dziś, że szybkie antygenowe testy będą już wkrótce dostępne. "Ponieważ tym razem nie będziemy ograniczeni tylko do aptek, testy będą dostępne także w handlu detalicznym, czy w supermarketach. Mam nadzieję, że po podpisaniu kontraktów z producentami szybko zobaczymy testy na półkach" - powiedział Spahn.

Na testy postawiła także Austria. Kanclerz Sebastian Kurz poinformował, że obecnie w Austrii co tydzień testuje się jedną czwartą swoich obywateli, czyli 2,5 miliona osób. Wszyscy są zgodni, że masowe testy to szansa na trochę więcej wolności.

W czwartek na temat walki z pandemią będą dyskutowali podczas szczytu UE szefowie państw unijnych.
Relacja Waldemara Maszewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty