Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Minister Michał Kurtyka. Fot. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Michał_Kurtyka_at_European_Economic_Congress_2017_(33801241133).
Minister Michał Kurtyka. Fot. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Michał_Kurtyka_at_European_Economic_Congress_2017_(33801241133).
Do 25 lat więzienia będzie groziło przestępcom środowiskowym, których działanie doprowadziło do zagrożenia zdrowia lub śmierci obywateli - to jedna z kilkunastu propozycji zmian zaprezentowanych przez resort klimatu. Minister Michał Kurtyka i wiceminister Jacek Ozdoba zapowiedzieli zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe.
Minister Kurtyka podkreślił, że przygotowano propozycje systemowych zmian. Dotyczą one zarówno kodeksu karnego, jak i kodeksu wykroczeń.

- Mają na cele podniesienie jakości i komfortu naszego życia, podniesienie jakości naszej interakcji z przyrodą, ze środowiskiem. Te systemowe zmiany będziemy przedstawiać w postaci projektu, który przygotowaliśmy wspólnie z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, ale również współpracowaliśmy z Ministerstwem Sprawiedliwości, tak, że mamy kompleksowe działania ze stromy ministra klimatu i środowiska, które mają za cel polepszenie jakości naszego życia i napiętnowanie przestępstw środowiskowych w naszym kraju - powiedział.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba mówił, że wśród propozycji resortu jest dodanie nowej kary w polskim systemie prawnym.

- To kara 25 lat pozbawienia wolności, która będzie dotyczyła przede wszystkim przestępców powodujących gigantycznych rozmiarów szkody, które mogą zagrażać życiu bądź zdrowiu obywateli. Dlatego, jeżeli mamy sytuację, że dany czyn powoduje np. zanieczyszczenie wody, stanu szeroko rozumianego środowiska, który wpływa bezpośrednio na życie bądź powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu - nasza propozycja do procesu legislacyjnego to 25 lat pozbawienia wolności - dodał.

Zmiany zaproponowane przez resort przewidują również m.in. nałożenie na sprawców przestępstw środowiskowych nawiązki - od 10 tysięcy do 10 milionów złotych. Będą też wyższe kary za zaśmiecanie lasów - z obowiązujących 500 złotych do 5 tysięcy.
- Te systemowe zmiany będziemy przedstawiać w postaci projektu, który przygotowaliśmy wspólnie z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, ale również współpracowaliśmy z Ministerstwem Sprawiedliwości, tak, że mamy kompleksowe działania ze stromy ministra klimatu i środowiska, które mają za cel polepszenie jakości naszego życia i napiętnowanie przestępstw środowiskowych w naszym kraju - powiedział.
Te systemowe zmiany będziemy przedstawiać w postaci projektu, który przygotowaliśmy wspólnie z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, ale również współpracowaliśmy z Ministerstwem Sprawiedliwości, tak, że mamy kompleksowe działania ze stromy ministra klimatu i środowiska, które mają za cel polepszenie jakości naszego życia i napiętnowanie przestępstw środowiskowych w naszym kraju - powiedział.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty