Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / beejees (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / beejees (CC0 domena publiczna)
Zakłada ona, że nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca, a od tego dnia do 2 sierpnia uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy przekazać te fundusze na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czy przenieść je na konto w ZUS.
W przypadku wyboru ZUS po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru. W przypadku IKE środki zostaną tam przekazane automatycznie. Przenoszącym środki na IKE zostanie potrącona opłata przekształceniowa w wysokości 15 procent aktywów netto danego OFE. Środki z tej opłaty trafią w przyszłym roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS, trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zgodnie z projektem transfer środków nastąpi na początku przyszłego roku. Wtedy prowadzące OFE Powszechne Towarzystwa Emerytalne staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych, a OFE przekształcą się w Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte (SFIO). Mają one inwestować na rynku kapitałowym.

Automatycznie do ZUS trafią pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do października 2022 roku osiągną wiek emerytalny, w przypadku których większość środków z OFE została już przekazana do ZUS.

Projekt zakłada, że pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.
Relacja Sylwii Białek [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty