Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Komisja Europejska przyspiesza prace nad paszportami szczepień, mimo krytyki i sceptycyzmu ze strony części państw.
Bruksela ma zaproponować w tym miesiącu przepisy w tej sprawie. Chodzi o certyfikaty potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mówiła w poniedziałek o cyfrowej przepustce szczepionkowej, która ułatwiłaby podróżowanie po Unii Europejskiej, a także poza jej granicami. Na dokumencie ma być informacja czy osoba była szczepiona przeciw koronawirusowi, czy przeszła COVID-19 lub czy ma negatywny wynik testu.

Ale urzędnicy w Komisji przyznają, że wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, na przykład czy osoby zaszczepione istotnie nie zakażają oraz czy paszporty będą wydawane tym, którzy otrzymali preparat nieautoryzowany przez Europejską Agencję Leków.

Paszporty szczepionkowe to pomysł krajów południa Europy, które chcą ułatwień w podróżowaniu tego lata, aby ożywić przemysł turystyczny po pandemii. Jednak są państwa, między innymi Francja, Belgia i Holandia, które wyrażają sceptycyzm i mówią o możliwej dyskryminacji, bo szczepienia nie są powszechne w Unii. Wicepremier Belgii Sophie Wilmes otwarcie na Twitterze skrytykowała pomysł cyfrowej przepustki pisząc, że jednolity unijny system, to dobry pomysł, ale nie do zaakceptowania jest łączenie szczepień ze swobodą przemieszczania się po Europie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty