Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Elchinator (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Elchinator (CC0 domena publiczna)
Od soboty można nabyć w niemieckich sklepach szybkie testy na koronawirusa. Są przeznaczone do domowego użytku i kosztują około 25 euro (ok. 115 zł).
Jak dowiadujemy się z mediów, każdy klient może kupić tylko jedno opakowanie zawierające pięć testów. Niemniej w niektórych berlińskich sklepach zasoby były już wyczerpane po zaledwie kilku godzinach. Wyniki testów na SARS-CoV-2, za pomocą których można samemu pobrać wymaz z nosa, można odczytać po 15 minutach. Według zapewnień producenta, mają być wiarygodne w 96 procentach.

Testy do domowego użytku trafiły najpierw na półki sklepów Aldi. W ślad za siecią dyskontową z Essen pójdą w następnych dniach inne supermarkety i drogerie. Do tej pory szybki test antygenowy mógł być wykonywany tylko przez przeszkolony personel medyczny.

Minister zdrowia zapewnił, że rząd zamówił co najmniej 800 milionów szybkich testów, z czego 150 mln znajduje się już w magazynach u dostawców. Co więcej, od połowy marca w gabinetach lekarskich przysługiwać będzie każdemu pacjentowi jeden bezpłatny test tygodniowo.

Szybkie testy na koronawirusa są częścią niemieckiej strategii wyjścia z lockdownu. Restauracje i muzea pozostają jeszcze zamknięte do 28 marca. Jednocześnie przygotowano już program stopniowego otwarcia. Od poniedziałku otwarte będą między innymi księgarnie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty