Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Przedstawiciele Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego poparli decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie sankcji na Rosję za agresywne, wrogie i destabilizacyjne działania.
Chodzi między innymi o ingerencję w wybory prezydenckie i ataki hakerskie. Oprócz wyrzucenia 10 rosyjskich dyplomatów amerykańska administracja nałożyła sankcje na 32 firmy, ponadto departament stanu USA rozszerzył zakaz zakupu obligacji państwowych od rosyjskiego banku centralnego.

"Rosja nadal postępuje według wzorca destabilizujących zachowań. Wszyscy sojusznicy w NATO solidaryzują się z USA" - napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Rada Północnoatlantycka w opublikowanym oświadczeniu napisała między innymi o agresji na Ukrainie, podważaniu suwerenności oraz integralności terytorialnej Gruzji, łamaniu międzynarodowego prawa, ingerencji w wybory, szerzeniu kampanii dezinformacji i cyberprzestępstwach.

"Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania destabilizujących działań i przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań" - podkreśliła Rada Północnoatlantycka.

Oświadczenie szefa unijnej dyplomacji koncentruje się przede wszystkim na potępieniu ataków hakerskich. Josep Borrell napisał, że to Rosja stała za atakiem na oprogramowanie informatyczne SolarWinds, z którego korzystały firmy, instytucje i rządy na całym świecie, włączając w to unijne kraje.

- Podzielamy obawy naszych partnerów dotyczące rosnącej liczby złośliwych działań w cyberprzestrzeni - dodał szef unijnej dyplomacji.

Podkreślił, że Wspólnota będzie badać przypadki ataków hakerskich i złośliwego oprogramowania, oraz kontynuować współpracę międzynarodową, by im zapobiegać i zniechęcać do nich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty