Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Święta Wielkanocne nie przyczyniły się do pogorszenia sytuacji epidemicznej w Czechach - ogłosił tamtejszy minister zdrowia. Petr Arenberger mówił o planach łagodzenia obostrzeń.
Przedstawił też dane dotyczące testów na koronawirusa przeprowadzanych w szkołach. W otwartych od poniedziałku szkołach przeprowadzono prawie 840 tysięcy testów. Pozytywny wynik badania miało ponad trzystu uczniów i niespełna dwustu pracowników. Minister zdrowia Petr Arenberger odrzucił postulat wykorzystywania w szkołach testów PCR zamiast antygenowych, do czego przekonuje część samorządów.

Szef resortu zdrowia przewiduje, że w maju może dojść do złagodzenia kolejnych obostrzeń. Zapowiedział, że w ramach pilotażu będą mogły się odbyć niektóre imprezy kulturalne.

- Luzowanie obostrzeń musi następować w sposób rozważny i powolny. Jeśli stanie się coś niespodziewanego, grozi nam ponowny wzrost zakażeń - ostrzegł Petr Arenberger.

Czeski minister zdrowia zapowiedział, że do końca czerwca zostanie uruchomiona rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 40. roku życia. Obecnie mogą się rejestrować osoby, które mają więcej niż 65 lat. Wczoraj podano w Czechach rekordową liczbę 68 tysięcy dawek szczepionki.

Według spisu powszechnego z 2011 roku 10,3% Czechów utożsamia się z katolicyzmem. Kraj ten liczy 10,65 miliona obywateli (dane z 2019 r.).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty