Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Dinkley / Jean-Marie DAVID
Fot. www.wikipedia.org / Dinkley / Jean-Marie DAVID
Francuski rząd przeznaczy miliard euro na fundusz solidarnościowy dla rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte przez falę mrozów.
Od dwóch tygodni w całym kraju notowane są rekordowo niskie temperatury, które doprowadziły do zniszczenia wielu upraw. Straty ponieśli winiarze, sadownicy oraz właściciele plantacji rzepaku, owoców i warzyw.

Francuski premier Jean Castex spotkał się dziś z rolnikami w departamencie Hérault i nazwał katastrofą zniszczenia spowodowane nawrotem zimy. Szef francuskiego rządu zapowiedział wsparcie w wysokości miliarda euro dla branży rolniczej i ogłosił, że rząd zrekompensuje ponad 40 procent strat poniesionych przez sadowników.

Przedstawiciele producentów owoców i warzyw oraz winiarzy szacują, że zniszczenia związane z falą mrozów będą ich kosztowały ponad dwa miliardy euro. Niektórzy rolnicy twierdzą, że niskie temperatury zniszczyły już ponad połowę upraw. Francuskie ministerstwo rolnictwa mówi o najgorszym kryzysie w branży rolniczej od trzydziestu lat.

Od początku kwietnia na północy Francji w Alzacji oraz na południu - w dolinie Rodanu i w okolicach Bordeaux - służby meteorologiczne notują bardzo niskie jak na tą porę roku temperatury. W niektórych regionach sięgają one minus dziesięciu stopni.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty