Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/Porozumienie__
Fot. twitter.com/Porozumienie__
Wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin mówi, że polska centroprawica musi zostać wymyślona od nowa. Formacja tworząca Zjednoczoną Prawicę zorganizowała w sobotę w formule online konwencję krajową swojego ugrupowania.
Podczas wydarzenia przedstawiono pomysły Porozumienia na decentralizację służby zdrowia, odejście od węgla w energetyce w ciągu 20 lat oraz zapewnienie mieszkań polskim rodzinom do 2030 roku.

Prezes Porozumienia Jarosław Gowin przedstawił filary programowe ugrupowania. Jak mówił, jego partia to formacja konserwatywna i uznającą cywilizacyjną rolę chrześcijaństwa.

- Wiemy, że dobrą przyszłość buduje się na fundamencie tradycji. Tą tradycją, za którą się opowiadamy, jest tradycja wskazana przez św. Jana Pawła II, tradycja Polski Jagiellońskiej, Polski wielu kultur i wielu religii, Polski dumnej z siebie, a jednocześnie otwartej i tolerancyjnej. Jesteśmy partią chrześcijańsko-demokratyczną. Wiemy, że to chrześcijaństwo jest fundamentem naszej cywilizacji - argumentował Jarosław Gowin.

Prezes Porozumienia dodał zarazem, że jego ugrupowanie opowiada się za "przyjaznym rozdziałem" państwa od Kościoła.

Według Jarosława Gowina, państwo powinno być "silne, ale nie omnipotentne". Jak podkreślał, Porozumienie to partia nowoczesnego konserwatyzmu, opartego o wiedzę i naukę.

- Pchamy polską gospodarkę na tory gospodarki 4.0, przemysłu 4.0, a dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii kończymy prace i nad strategię produktywności, a więc takim generalnym planem przebudowy polskiej gospodarki i nad nową polityką przemysłową, bo to przemysł powinien być lokomotywą rozwoju gospodarczego i także nad strategią rozwoju polskiego eksportu i wieloma innymi rozwiązaniami, na czele z kolejnymi tarczami pomocowymi - zapewniał minister rozwoju, pracy i technologii.

Jarosław Gowin mówił również o wizji polityki europejskiej. Jak zaznaczył, Porozumienie to partia proeuropejska, ale nie oznacza to "ślepego euroentuzjazmu".

- W polityce i w życiu społecznym główną rolę odgrywają państwa narodowe. Dlatego jesteśmy przeciwnikami poszerzania kompetencji instytucji unijnych. Jesteśmy przeciwnikami nadmiernej biurokracji, jesteśmy wreszcie przeciwnikami ideologizacji tego projektu europejskiego. Przypominamy o tym, że także wyrasta z inspiracji chrześcijańskich i powinien odwoływać się do tradycyjnych europejskich i tradycyjnych polskich wartości - powiedział wicepremier.

Jarosław Gowin dodawał, że konserwatyzm w wydaniu Porozumienia jest również "wolnorynkowy, wrażliwy społecznie i zielony". Polityk ogłosił, że z jego ugrupowaniem będą współpracować posłowie niezrzeszeni - Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski. Wstąpienie w szeregi Porozumienia zapowiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Natomiast w maju ma odbyć się kongres programowy Porozumienia. Wydarzenie poprzedzi seria konferencji tematycznych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty