Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Czescy politycy komentują najnowsze ustalenia Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa. Według kontrwywiadu, za wybuchy w składach amunicji na wschodzie kraju, do których doszło w 2014 roku, odpowiedzialne są rosyjskie służby.
Premier Andrej Babisz przekazał, że o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów uznanych za funkcjonariuszy rosyjskich tajnych służb został uprzedzony prezydent Milosz Zeman, który poparł zastosowaną procedurę. Szef rządu dodał, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej poinformuje o szczegółach unijnych partnerów.

Minister przemysłu i handlu Karel Havliczek zapowiedział, że jeśli ustalenia czeskich służb zostaną potwierdzone, będzie to miało wpływ na planowany przetarg dotyczący rozbudowy elektrowni atomowej w Dukovanach. Od kilku miesięcy kontrwywiad ostrzegał rząd przed udziałem Rosjan w rozbudowie twierdząc, że zagraża on bezpieczeństwu państwa.

Wicepremier Jan Hamaczek odwołał planowaną na jutro podróż do Moskwy, gdzie miał rozmawiać o dostawach rosyjskiej szczepionki.

Bohuslav Sobotka, który w 2014 roku stał na czele czeskiego rządu ocenił, że jeśli za wybuchami stoją agenci obcego państwa, należy to uznać za akt terroru. Podobnego zdania jest część opozycji parlamentarnej, która wezwała premiera do omówienia sprawy na szczeblu Unii Europejskiej i NATO.
Relacja Wojciech Stobby [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty