Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Plac Muranowski, miejsce zaciętych walk w czasie Powstania w Getcie Warszawskim w kwietniu 1943. Źródło: Marked Public Domain by United States Holocaust Memorial Museum/pl.wikipedia.org/
Plac Muranowski, miejsce zaciętych walk w czasie Powstania w Getcie Warszawskim w kwietniu 1943. Źródło: Marked Public Domain by United States Holocaust Memorial Museum/pl.wikipedia.org/
W południe, w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, rozpoczną się uroczystości w hołdzie bohaterom tamtych wydarzeń.
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma mówił, że postawa Żydów jest godna podziwu. Mimo że wiedzieli o nieuchronnej klęsce, nie chcieli umierać bez walki.

- W odróżnieniu od powstania warszawskiego, które miało szanse zwycięstwa, powstanie w getcie było aktem rozpaczy. Aktem obrony przed śmiercią w komorach gazowych - powiedział wiceprezes IPN.

Zostaną uruchomione syreny alarmowe. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostaną złożone wieńce. Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich odmówi modlitwę w intencji poległych i zamordowanych.

Po uroczystości przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przejdą w Marszu Pamięci Powstańców.

Odwiedzą Pomnik Bohaterów Getta - właz, Pomnik Żegoty, Płytę Szmula Zygielbojma przy ul. Lewartowskiego 6, Bunkier Anielewicza przy rogu ul. Miłej i Dubois, Umschlagplatz przy ul. Stawki 4/6.

Zostaną złożone kwiaty przy tablicach pamięci Pawła Frenkla (ul. Muranowska 1 oraz Grzybowska 5A), przy Murze Getta, ul. Sienna 55 i przy Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego, ul. Prosta 51.

Po raz 9. w kolejną, 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, w Warszawie oraz w internecie organizowana jest akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących zryw z kwietnia 1943 roku.

W tym roku ze względu na pandemię, akcja odbędzie się głównie w internecie. W sieci będzie można między innymi wziąć udział w wirtualnym spacerze poświęcony bojowniczkom walczącym w getcie. W różnych punktach Warszawy pojawią się też specjalne "żonkilomaty", urządzenia dzięki którym w bezpieczny sposób będzie można otrzymać papierowy żółty kwiat.

Akcja odbywa się również w szkołach i placówkach, w których dzięki materiałom przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada się o powstaniu w getcie.

Akcja "Żonkile" nawiązuje do kwiatów, jakie w rocznicę wybuchy zrywu otrzymywał jeden z jego przywódców Marek Edelman.

- Podobno co roku Marek Edelman podobno od nieznajomej kobiety otrzymywał bukiet żółtych kwiatów, które następnie składał. To jest zupełnie piękna historia, postanowiliśmy ją kontynuować - mówi dyrektor muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Zygmunt Stępiński.

Powstanie w getcie warszawskim trwało do 16 maja 1943 roku. Tylko nielicznym Żydom udało się wydostać z oblężonego getta.
Relacja Przemysława Lisa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty