Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Marek Borawski / KPRP
Fot. Marek Borawski / KPRP
W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych.
Hołd powstańcom oddał między innymi prezydenta Andrzej Duda wraz z małżonką oraz mieszkańcy stolicy.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uczestnicy powstania w warszawskim getcie walczyli do samego końca i umierali jak bohaterowie. Przypomniał, że Żydzi, którzy przeżyli powstanie w getcie walczyli również potem w Powstaniu Warszawskim, a ich przodkowie brali udział we wszystkich bitwach toczonych o niepodległość Polski.

19 kwietnia 1943 roku, grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła walkę z Niemcami. Powstanie było pierwszym miejskim zbrojnym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie, a zakończyło się w połowie maja. W walkach i egzekucjach zginęła większość bojowników, a pozostająca na terenie getta ludność została deportowana do obozów zagłady. Większość budynków z terenu getta została spalona.

Ostatnim akordem likwidacji "dzielnicy żydowskiej w Warszawie" było wysadzenie 16 maja 1943 roku z rozkazu Jürgena Stroopa Wielkiej Synagogi na ulicy Tłomackie.
Relacja IAR.
Relacja Przemysława Lisa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty