Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/nasa
Fot. twitter.com/nasa
Na Marsie odbył się pierwszy w historii lot maszyny zbudowanej przez człowieka. To także pierwszy lot na obcej planecie w ogóle.
Dokonał tego niewielki dron, który dziś wzniósł się 3 metry nad powierzchnię Czerwonej Planety. Choć długość i wysokość lotu nie robi wrażenia, to należy pamiętać, że na Marsie panują zupełnie inne warunki niż na Ziemi.

Inna gęstość powietrza, inne ciśnienie, brak możliwości zdalnego sterowania ze względu na odległość. Wszystko to składa się na historyczny sukces - mówi astronom, doktor Weronika Śliwa. - To, co jest ciekawe w tym locie to jest to, że w ogóle się odbył. Przypomnijmy, że na Marsie atmosfera jest stukrotnie rzadsza i warunki są zupełnie inne.

Główną misją maszyny jest zbadanie, jak w przyszłości może wyglądać latanie oraz szybowanie nad powierzchnią Marsa.

To był wyjątkowy eksperyment a w siedzibie NASA, która kierowała całym procesem wszystkiego oczekiwano z dużym napięciem. Gdy wszystko zakończyło się sukcesem rozległy się brawa.

- Nasze dane potwierdzają, że pierwszy lot na innej planecie niż ziemia zakończył się powodzeniem - brzmiał pierwszy, jeszcze słowny komunikat NASA. Zarówno specjalny łazik na którego pokładzie jest mały helikopter oraz sam pojazd latający wysłały już na Ziemię pierwsze zdjęcia i wideo. Dzięki taki eksperymentom będzie mogła być zbadana m.in. siła grawitacji Marsa. Z powodu dużej odległości Czerwonej Planety od Ziemi NASA nie miała kontroli nad pojazdem. Wykonał on wcześniej zaplanowane polecenia. Zawisł w powietrzu na wysokości 3 metrów na 40 sekund.
Inna gęstość powietrza, inne ciśnienie, brak możliwości zdalnego sterowania ze względu na odległość. Wszystko to składa się na historyczny sukces - mówi astronom, doktor Weronika Śliwa.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty