Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Ponad 40 prezydentów, premierów i szefów organizacji międzynarodowych weźmie udział w wirtualnym Szczycie Przywódców w sprawie Klimatu zorganizowanym przez prezydenta Joe Bidena.
Podczas spotkania amerykański przywódca ma przedstawić ambitny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych przez Stany Zjednoczone. Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda.

W szczycie wezmą udział między innymi przywódcy krajów europejskich, Chin, Rosji, Japonii, Brazylii, Meksyku i Kanady. Głos zabiorą także szefowie NATO, ONZ, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Na liście uczestników szczytu jest też osoba, której nazwiska nie ujawniono. Według portalu Axios będzie to papież Franciszek.

- Kryzys klimatyczny, z którym mamy do czynienia na świecie i w Stanach Zjednoczonych, jest tak poważny, że prezydent Biden postanowił już w pierwszych stu dniach od objęcia urzędu zaprosić przywódców największych światowych gospodarek do dyskusji na ten temat - powiedziała rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Joe Biden ma ogłosić, że Stany Zjednoczone ograniczą emisję gazów cieplarnianych do roku 2030 o połowę w stosunku do poziomu z 2005 roku. Spotkanie ma też pokazać, że Amerykanie poważnie traktują zmiany klimatu i chcą w tej sprawie odgrywać przywódczą rolę na świecie.

Szczyt Przywódców w sprawie Klimatu potrwa dwa dni. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy zaplanowano na piątek.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty