Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie poinformowała, że zmarł profesor Mirosław Handke, były minister edukacji i były rektor tej uczelni. Miał 75 lat.
"Rodzinie świętej pamięci Profesora wyrazy głębokiego współczucia składają Rektor, Senat oraz wspólnota akademicka AGH" - napisano na stronie uczelni.

Mirosław Handke kierował resortem edukacji w rządzie Jerzego Buzka. Był autorem reformy systemu oświaty, która w 1999 roku wprowadziła do polskiego systemu edukacyjnego gimnazja.

W 2011 roku profesor Handke został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mirosław Handke urodził się w roku 1946 Lesznie. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z Akademią Górniczo-Hutniczą związany od roku 1969. Na uczelni współtworzył struktury NSZZ „Solidarność”.

Był twórcą i długoletnim kierownikiem Zakładu Chemii Krzemianów AGH. Dwukrotnie był wybierany na rektora AGH: w latach 1993-1996 oraz 1996-1998.

Od 31 października 1997 roku do 20 lipca 2000 roku sprawował funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. W tym czasie przeprowadzono reformę systemu oświaty zastępując dwustopniową strukturę szkolnictwa i wprowadzając trzyletnie gimnazja. Wprowadzono równolegle powszechny system egzaminów zewnętrznych po szkole podstawowej i gimnazjum. Gruntownie zmieniono zasady egzaminu maturalnego przywracając obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki. Reforma zakładała również likwidację techników i liceów zawodowych, zastępując je systemem szkolnictwa pomaturalnego. Powołano również wyższe szkoły zawodowe.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty