Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Inicjatorem międzynarodowego wydarzenia w formule on-line jest prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Inicjatorem międzynarodowego wydarzenia w formule on-line jest prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda ostrożnie podchodzi do deklarowania terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej w Polsce.
Podczas piątkowego wystąpienia na szczycie klimatycznym organizowanym przez Stany Zjednoczone prezydent chce natomiast mówić o polskim planie redukcji emisji CO2. Odejściu od węgla ma towarzyszyć przechodzenie na energetykę gazową a docelowo jądrową, wspieraną przez źródła odnawialne.

Inicjatorem międzynarodowego wydarzenia w formule on-line jest prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Wystąpienia zaproszonych 40 przywódców państw i organizacji międzynarodowych trwają od czwartku. Polski prezydent zabierze głos podczas debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

W czwartek podczas spotkania z dziennikarzami Andrzej Duda mówił, że zaproszenie na szczyt traktuje jako podkreślenie roli zarówno naszego kraju, jak i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - To, że zostaliśmy wybrani spośród tych 40 krajów do tego, żeby zaistnieć w sposób nie tylko bierny, ale również i czynny w czasie tego szczytu, a więc również poprzez możliwość zabrania głosu, pokazuje, że dzisiaj dla USA nasza część Europy się liczy a my w niej. Co oczywiście dla mnie jest bardzo ważne i przynosi mi dużo satysfakcji - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, jego obecność na szczycie to także zobowiązanie wobec państw Trójmorza. W ostatnich dniach polski przywódca przeprowadził rozmowy z kilkoma prezydentami krajów Inicjatywy.

Prezydent chce zwrócić uwagę na znaczenie sprawiedliwej transformacji, czyli uwzględniającej uwarunkowania społeczne i gospodarcze danego regionu lub kraju. Andrzej Duda przedstawi też polski plan redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak podkreślał, celem naszego kraju jest w pierwszej kolejności równowaga emisyjna a neutralność klimatyczna to dalsza perspektywa. "Miejmy świadomość, że to są ogromne koszty. Jeśli będziemy mogli realizować europejski plan budowy i będziemy mogli zostać na ten cel transformacyjny zasileni poważnymi środkami unijnymi (...), to miejmy nadzieję, że będziemy w stanie to zrealizować jak najszybciej" - powiedział.

Prezydent mówił również o rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak zaznaczył, do 2030 roku w naszym kraju OZE powinno stanowić ponad 30 procent produkowanej energii.

Na szczycie Rady Europejskiej pod koniec 2019 roku Polska nie zobowiązała się do osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej. Warszawa argumentuje, że popiera ten cel na poziomie ogólnounijnym, a nie krajowym.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty