Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości w polskich sądach za zwrot "polskie obozy" użyty w niemieckich mediach.
Sędziowie rozpatrzyli sprawę Stanisława Zalewskiego, który wniósł skargę do polskiego sądu i zażądał przeprosin od niemieckiego portalu Mittelbayerische.de oraz zasądzenia kary za sformułowanie "polski obóz zagłady Treblinka".

Wydawca portalu odmówił, argumentując, że były więzień nie był wymieniony w artykule z nazwiska. W czwartek Trybunał Sprawiedliwości podzielił tę argumentację. Ocenił, że publikacja w Internecie, która nie wskazuje indywidualnie danej osoby, nie może być objęta wyjątkiem jurysdykcyjnym dotyczącym miejsca, w którym powstała szkoda, czyli w tym przypadku Polski.

"Trybunał stwierdził, że sąd ma jurysdykcję do rozpoznania odszkodowawczego wniesionego przez osobę tylko wtedy, gdy treści zawierają obiektywne i możliwe do zweryfikowania elementy pozwalające na bezpośrednie lub pośrednie indywidualne zidentyfikowanie tej osoby" - czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Sędziowie Trybunału postawili na zasadę pewności prawa, by zarówno publikujący treści w Internecie, jak i osoby, które doznają szkody, miały jasność co do jurysdykcji.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty