Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Zamek w Windsorze. Fot. pl.wikipedia.org/wiki/David Watterson
Zamek w Windsorze. Fot. pl.wikipedia.org/wiki/David Watterson
Po ponad roku powróciła uroczysta zmiana warty w Windsorze. Kolorową ceremonię można znów oglądać po tym, jak w Anglii poluzowano ograniczenia epidemiczne.
Windsor znowu rozbrzmiał z dawna niesłyszanymi dźwiękami: trąbkami, bębnami i flecikami. Wróciły czerwone mundury i futrzane czapy. Ostatnio wszystko to odbywało się w Windsorze w marcu zeszłego roku. Potem publiczną ceremonię zawieszono, by uniknąć zgromadzeń gapiów. Żołnierze jednak nie próżnowali. Pomagali przy testowaniu i organizowaniu szczepień na koronawirusa.

Tradycja zmiany warty sięga krótkiego okresu, gdy Anglia była republiką. Karol II, na wygnaniu we Francji stworzył elitarny oddział w 1656. A w 1660, gdy tron znów został odkurzony, rozpoczęła się tradycja, którą znamy i dziś.

To kolejny sygnał, że Anglia stara się powrócić do normalności. Wszystkie ograniczenia zostały zniesione, mimo że wariant Delta napędza trzecią falę. Dziś po raz pierwszy od 18 maja spadła jednak liczba zakażeń w porównaniu do poprzedniego tygodnia. To pozytywny sygnał, choć jest za wcześnie, by ogłaszać pozytywny trend, szczególnie, że w statystykach nie widać na razie efektów poniedziałkowego poluzowania obostrzeń.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty