Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej
Źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej
Sprowadzali do Polski hurtowe ilości narkotyków - kokainę, amfetaminę i marihuanę. Policja i straż graniczna zabezpieczyła przy nich 600 kilogramów substancji psychoaktywnych. Chodzi o 7-osobową grupę przestępcza, przeciwko której akt oskarżenia trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Szczecinie.
Grupa zajmowała się sprowadzaniem do kraju narkotyków między innymi z Hiszpanii. Przestępcy prowadzili tam plantację marihuany. Susz był przemycany do Polski i Niemiec w skrytkach zainstalowanych w samochodach ciężarowych. Dzięki współpracy z policją hiszpańską, doszło do ujawnienia plantacji. Prokuratura Krajowa w Szczecinie, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, szacuje, że z hiszpańskiej plantacji trafiło do Polski 60 kilogramów marihuany.

Grupa współpracowała także z hurtownikami narkotyków na terenie całej Europy. W ten sposób sprowadzali do Polski kokainę i amfetaminę. W ramach tej „współpracy” członkowie grupy uczestniczyli w przewozie 450 kilogramów metaamfetaminy do jednego z krajów Unii Europejskiej.

Śledztwo w tej sprawie zaangażowani byli funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 2018 roku. Właśnie w 2018 roku do kontroli drogowej w powiecie gryfickim zatrzymali samochód ciężarowy. W kole zapasowym kierowca przemycał ponad 12,5 kg konopi indyjskich.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w handel narkotykami zaangażowanych było 7 mężczyzn. W komunikacie Straży Granicznej czytamy: „Z nielegalnego biznesu pięciu z nich uczyniło sobie stale źródło dochodu, a dwóch pozostałych działało w zorganizowanej grupie przestępczej w celu uzyskania korzyści majątkowych. Każdy miał konkretną rolę w grupie. Jedni w Hiszpanii uprawiali marihuanę i przygotowywali ją do wysyłki. Kolejni przemycali narkotyki do Niemiec, a stamtąd do Polski, gdzie przekazywali je do dalszej dystrybucji.”

Aktem oskarżenia, który trafił do Sądu okręgowego w Szczecinie, objętych jest trzech mieszkańców województwa pomorskiego w wieku od 48 do 61 lat, w tym przywódca grupy oraz dwóch oskarżonych z województwa zachodniopomorskiego (43 i 53 lat) usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej narkotykami. 45-latek z Wielkopolski odpowie za uczestnictwo w przemycie środków odurzających. Natomiast 41-latek z Pomorza za pomoc w uprawie marihuany.

Łącznie w toku śledztwa zabezpieczono ponad 600 kilogramów różnych narkotyków o czarnorynkowej wartości prawie 60 milionów złotych.

Relacja Tomasza Duklanowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty