Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował, że nie zaprzestanie wykonywania swoich obowiązków mimo "prób prokuratury pociągnięcia go, oraz jego rodziny, do odpowiedzialności karnej".
Podkreślił, że opinia publiczna oczekuje wyników prowadzonych przez niego postępowań oraz zapowiedział, że w najbliższym czasie opublikuje wyniki kontroli w Funduszu Sprawiedliwości, kierowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Stwierdzam, że tryb wyboru, pozycja oraz prawa i obowiązki prezesa Najwyższej Izby zostały określone w przepisach Konstytucji, ustawie o Najwyższej Izbie Kontroli oraz innych aktach prawnych - mówił prezes Marian Banaś. - Zapewniam państwa, że jakiekolwiek działania podejmowane wobec moich bliskich nie spowodują odstąpienia przeze mnie od wypełnienia powierzonych mi konstytucyjnych obowiązków. Najwyższa Izba Kontroli pod moim kierownictwem realizuje misję naczelnego i niezależnego organu kontroli państwowej i oświadczam publicznie, że żadne działania, podejmowane wobec mojej osoby, jako prezesa Najwyższej Izby Kontroli, tego nie zmienią. Państwo prawa i demokracja to dla mnie wartości najwyższe i nigdy się im nie sprzeniewierzę.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w piątek syna prezesa NIK i jego społecznego doradcę, Jakuba oraz Tadeusza G. - dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym, składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Także w piątek prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił o zgodę Sejmu na uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi i umożliwienie pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że obie sprawy "uzupełniają się". Prokuratura uważa, że prezes NIK dopuścił się fałszowania oświadczeń majątkowych.
- Stwierdzam, że tryb wyboru, pozycja oraz prawa i obowiązki prezesa Najwyższej Izby zostały określone w przepisach Konstytucji, ustawie o Najwyższej Izbie Kontroli oraz innych aktach prawnych - mówił prezes Marian Banaś.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty