Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-rozmowy-z-potomkami,5189.
źródło: www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-rozmowy-z-potomkami,5189.
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie Pamięci".
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.

Projekt polega na wypełnieniu ankiety przez potomków Powstańca Warszawskiego. Część z potomków zostanie zaproszona do udzielenia wywiadu, który następnie zostanie nagrany i zamieszczony w sieci.

Jak mówi dyrektor placówki Jan Ołdakowski, opowieści o tym kim byli Powstańcy stworzą archiwum historii mówionej w której każdy będzie mógł posłuchać o wartościach jakie wyznawali oraz o tym jak podchodzili do życia. "Każdy kto ma przodka w Powstaniu Warszawskim niech wejdzie na naszą stronę i wypełni ankietę. Będzie też tworzyć wywiady, które są dla nas bardzo ważne bo powiedzą nam jak zostali zapamiętani Powstańcy" - powiedział Jan Ołdakowski.

Jednym z tych, którzy już opowiedzieli o swoich przodkach jest Szymon Majewski, wnuk Ignacego Łyskanowskiego, członka Legionów i kapitana Armii Krajowej. Jak mówi historia życia jego dziadka, jego osobowość i wpływ jaki dziadek wywarł na wnuka jest widoczny i odczuwalny do dziś. "Czasami dotykam jakiejś granicy, które dla mojego dziadka byłaby trudna do zaakceptowania, może niezrozumiała. Mam dyskusje z moim dziadkiem, ciągle go widzę gdzieś z tyłu i myślę, że to jest niewiarygodne" - powiedział Szymon Majewski.

Hasło tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego "To od nas zależy czy było warto" pochodzi z jednego z wywiadów udzielonych przez wnuczkę uczestniczki Powstania.

Ankieta oraz szczegóły projektu można znaleźć na stronie internetowej ww. 1944.pl.
Relacja Przemysława Lisa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty