Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

źródło: katyn.ipn.gov.pl/kat/miejsca-pamie/pomniki.
źródło: katyn.ipn.gov.pl/kat/miejsca-pamie/pomniki.
Mija 40. lat od chwili postawienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
Pomnik postawiono w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych 31 lipca 1981 roku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wykonany z granitu kilkutonowy krzyż-monument był pierwszym w Polsce Pomnikiem Katyńskim upamiętniającym mord w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że pomnik powstał dzięki staraniom Komitetu Katyńskiego. „Dolinka Katyńska, miejsce, które spontanicznie było nawiedzane w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przez Warszawiaków, przez Polaków, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w Katyniu, zamordowani w ludobójczej zbrodni dokonanej przez Sowiecką Rosję. 31 lipca, w czterdziestą rocznicę postawienia tutaj, staraniem Komitetu Katyńskiego - Krzyża Katyńskiego, będziemy modlić się wspólnie i dziękować tym wszystkim, którzy walczyli o pamięć w warunkach tak bardzo trudnych, w warunkach zniewolenia komunistycznego”- powiedział minister Kasprzyk.

Pomnik zaprojektowali ksiądz Wacław Karłowicz, Stanisław Soszyński i Arkadiusz Melak, który był również jego głównym wykonawcą. Inicjatorem powstania i ustawienia pomnika oraz szefem Komitetu Katyńskiego był Stefan Melak, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. „Myśli nasze będziemy kierować między innymi ku Stefanowi Melakowi, który zainicjował akcję postawienia tego Krzyża. Ale też pamiętajmy, że w Dolince Katyńskiej pierwszy znicz zapalił Melchior Wańkowicz. To było miejsce, wobec niemożności odwiedzania mogił Katyńskich, które Polacy spontanicznie wybrali, jako miejsce, w którym składany był hołd ofiarom zbrodni Katyńskiej”- przypomina szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. I dodaje, że Pomnik Katyński został usunięty przy użyciu ciężkiego sprzętu w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1981 roku. „Krzyż, który postawiony był czterdzieści lat temu, przetrwał zaledwie kilka godzin, Służba Bezpieczeństwa później go zlikwidowała, ale to miejsce było zawsze nawiedzane przez Warszawiaków, przez Polaków, szczególnie również w rocznicę Powstania Warszawskiego, bo Dolinka Katyńska znajduje się tuż obok Pomnika Gloria Victis. To jeden z elementów naszej wspaniałej historii - historii powojennej walki o pamięć i prawdę o zbrodni Katyńskiej” - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Po wprowadzeniu stanu wojennego uwięziono współtwórców pierwotnego pomnika - braci Stefana i Arkadiusza Melaków. Podczas stanu wojennego przed pomnikiem gromadzono się na modlitwę i patriotyczne uroczystości, w których wielokrotnie uczestniczył błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

W sobotę o 12:00 przed Krzyżem Katyńskim, w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty