Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Spółka PKP Intercity upamiętni rotmistrza Witolda Pileckiego na jednej z lokomotyw państwowego przewoźnika.
Na warszawskim Dworcu Wschodnim zaprezentowano maszynę z okolicznościową okleiną. Jest to jeden z elementów obchodów 120. rocznicy urodzin rotmistrza.

Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego.

Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej komunistycznej Polsce. W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: "Jego odwaga inspiruje - His courage is inspiring", co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 roku w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Oklejenie lokomotywy z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego to kolejne działanie przewoźnika związane z upamiętnianiem historycznych wydarzeń i postaci. Wiosną tego roku po torach kursowała oklejona lokomotywa, która przypominała o setnej rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną okolicznościową grafiką.

Witold Pilecki w czasie drugiej wojny światowej działał w Armii Krajowej. Organizował ruch oporu w KL Auschwitz, którego był więźniem. W 1948 roku został zamordowany przez komunistyczne władze Polski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty