Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kanclerz Angela Merkel. Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
Kanclerz Angela Merkel. Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w sobotę w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród planowanych tematów rozmów - ochrona granic Unii, napięcia wewnątrz wspólnoty oraz Nord Stream 2.
Dla niemieckiej polityk to pożegnalna wizyta w Polsce - 26 września w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu. Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie ubiegała się o reelekcję.

Spotkanie niemieckiej kanclerz z polskim premierem ma być okazją do podsumowania relacji polsko-niemieckich oraz odnotowania "problematycznych kwestii" we wzajemnych stosunkach - tak w oficjalnym komunikacie pisze Centrum Informacyjne Rządu.

Taką "problematyczna" kwestia to m.in. sprawa budowy gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami. Angela Merkel i Mateusz Morawiecki mają również rozmawiać o kryzysie migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy oraz o napięciach na linii Warszawa-Bruksela. Wśród tematów znalazły się również walka z pandemią, polityka wschodnia oraz strategia walki ze zmianami klimatycznymi.

Podczas wizyty w Warszawie Angela Merkel złoży również kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Angela Merkel opuszcza urząd Kanclerz Niemiec po 16 latach rządzenia. Przed wyborami do Bundestagu zaplanowała serię "pożegnalnych" podróży zagranicznych - w ostatnim czasie odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę i Kijów. W planach są jeszcze Izrael i Paryż.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty