Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
W Nowym Jorku zakończyły się główne obchody 20. rocznicy największych zamachów terrorystycznych na świecie.
11 września 2001 roku porwane przez Al Kaidę samoloty rozbiły się o dwie wieże Światowego Centrum Handlu na Manhattanie oraz o Pentagon. Czwarta z maszyn spadła na pole w Pensylwanii. W zamachach zginęło niemal trzy tysiące osób.

Uroczystości rozpoczęły się od wniesienia na Ground Zero przez strażaków i policjantów amerykańskiej flagi. Miejscowy chór wykonał też hymn Stanów Zjednoczonych. O 14:46 polskiego czasu, w chwili, gdy pierwszy samolot wbił się w wieżę Światowego Centrum Handlu, uczestnicy ceremonii oddali hołd ofiarom zamachów.

Dzwon sześciokrotnie obwieszczał minutę ciszy dla upamiętnienia wszystkich ofiar. Rozbrzmiewał w godzinach, w których samoloty wbijały się w wieże Światowego Centrum Handlu.

Nazwiska wszystkich ofiar odczytywali ich krewni. Niektórzy wspominali zmarłych i opowiadali, o tym jak dla nich wyglądał 11 września 2001 roku. Wśród gości ceremonii byli też nowojorscy strażacy i policjanci, którzy 20 lat temu stracili kilkuset swoich kolegów, usiłujących uratować ludzi z płonących wież. Na scenie wystąpili też Bruce Springsteen oraz lokalni artyści. Większość osób miała wpięte niebieskie wstążki, które są symbolem pamięci o ofiarach z 11 września.

W uroczystościach wzięli także udział prezydenci Stanów Zjednoczonych: Joe Biden oraz jego poprzednicy, Barack Obama i Bill Clinton. Na Ground Zero pojawili się też czołowi politycy partii Demokratycznej i Republikańskiej, ale nikt z nich nie zabierał w czasie ceremonii głosu.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty