Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Widowisko nawiązujące do Operacji „Market Garden” z czasów II wojny światowej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Widowisko nawiązujące do Operacji „Market Garden” z czasów II wojny światowej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
77 lat temu, 17 września 1944 roku, rozpoczęła się operacja Market Garden, przeprowadzona przez aliantów pod Arnhem w Holandii.
Była to największa akcja powietrznodesantowa podczas II wojny światowej. Miała umożliwić przełamanie niemieckiej obrony od zachodu i szybsze zakończenie wojny. Była zaplanowana na 2 dni, zakończyła się po 10-ciu - 26 września, porażką sprzymierzonych.

W operacji Market-Garden brali udział polscy żołnierze, między innymi 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa generała Stanisława Sosabowskiego.

Polacy zostali zrzuceni na spadochronach w rejonie miejscowości Driel. Ich odwaga i determinacja pozwoliły na utrzymanie pozycji obronnych, co zapewniało dostęp do mostu na Renie. Dzięki temu tysiące żołnierzy brytyjskich mogło wydostać się ze śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Operacja w Holandii zakończyła się porażką aliantów, a winą za niepowodzenie obarczono Polaków. 63 lata później, w 2007 roku, jako jeden z bohaterów dokumentu "Honor generała" w reżyserii Joanny Pieciukiewicz Alfons Maćkowiak podkreślał, że żołnierze nie mogli dobrze wywiązać się z powierzonego im zadania, ponieważ decyzje angielskiego dowództwa były chybione.

Anglicy winą za porażkę operacji Market Garden obciążali Polaków przez kilkadziesiąt lat. Dopiero w 2006 roku polscy żołnierze zostali zrehabilitowani. Opublikowano nieznane wcześniej dokumenty historyczne, na podstawie których stwierdzono, że sprzymierzeni przegrali z powodu błędów taktyczno-organizacyjnych brytyjskiego dowództwa.

Generał Sosabowski, który po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, został dyscyplinarnie zwolniony z wojska i do końca życia pracował jako robotnik. Jego działania docenili za to Holendrzy - pośmiertnie otrzymał holenderski medal Brązowego Lwa. Królowa Beatrix odznaczyła w 2006 roku 1. Polską Samodzielną Brygadę Spadochronową najwyższym odznaczeniem wojskowym Holandii - Orderem Wojskowym Wilhelma.

O operacji Market Garden opowiada słynny film w reżyserii Richarda Attenborough zatytułowany "O jeden most za daleko". Dramat został nakręcony w 1977 roku na podstawie powieści Corneliusa Ryana. W rolę generała Stanisława Sosabowskiego wcielił się Gene Hackman.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty