Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Po wtorkowych rozmowach Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie z przedstawicielami ratowników medycznych i ich pracodawców.
Poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski. Komitet protestacyjny ratowników medycznych zobowiązał się do zawieszenia protestu z dniem podpisania porozumienia.

Jak zwrócił uwagę minister Niedzielski, to bardzo dobra informacja w kontekście nadchodzącej, czwartej fali pandemii. Jak mówił, dzięki porozumieniu nie będzie problemów związanych z brakiem obsad zespołu ratownictwa medycznego.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że trójstronne porozumienie przywraca między innymi 30-procentowy dodatek wyjazdowy, zarówno dla ratowników zatrudnionych na umowy o pracę, jak i cywilno-prawne.

Jak powiedział Waldemar Kraska, pracodawcy zobowiązali się, że ratownik zatrudniony na umowę cywilno-prawną nie może zarabiać mniej niż 40 złotych za godzinę.

Waldemar Kraska podkreślił, że w sumie ratownicy medyczni mogą zarabiać około 12 tysięcy złotych miesięcznie.

- Jeżeli dodamy 30-procentowy dodatek wyjazdowy, dodatki między innymi za to, że ratownik medyczny jest kierownikiem zespołu lub jeździ w zespole dwuosobowym, to daje w sumie kwotę około 60 złotych na godzinę. Przy założeniu, że ratownik medyczny pracuje około 200 godzin w miesiącu, będzie mógł zarobić około 12 tysięcy złotych - mówił wiceminister zdrowia.

Przedstawiciel Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, Piotr Dymon powiedział, że to porozumienie w pełni go nie satysfakcjonuje. Dodał, że jest to kompromis wypracowany w ciągu ostatnich 4,5 roku. Dodał, że ratownicy medyczni będą obserwować realizację tego porozumienia i w razie niedotrzymania jego założeń, ratownicy wrócą do protestu.
Relacja Małgorzaty Naukowicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty