Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Litwa zaleca mieszkańcom unikanie kupowania popularnych chińskich smartfonów. Zdaniem Wilna urządzenia mogą mieć funkcje cenzurujące oraz inwigilujące. Analizie poddano telefony, które posiadają możliwość obsługiwania sieci 5G.
Ministerstwo obrony Litwy podaje, że flagowe, chińskie telefony, które dostępne są w Europie, mają wbudowaną zdolność do wykrywania i cenzurowania blisko 450 terminów. Wśród nich są takie słowa-klucze jak np. "Niech żyje niepodległość Tajwanu", "Głos Ameryki" czy "Wolny Tybet". Wybrane urządzenia sprawdziło litewskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.

W przypadku jednego z modeli smartfonów badania wykazały, że możliwości jego oprogramowania zostały w Unii Europejskiej wyłączone, ale można je uruchomić zdalnie w dowolnym miejscu i czasie. Resort obrony podaje, że najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców Litwy będzie niekupowanie chińskich urządzeń oraz pozbycie się tych, z których obecnie korzystają.

Stosunki Litwy z Chinami nie są najlepsze. Ma to związek z utworzeniem w Wilnie Tajwańskiego Przedstawicielstwa. Jest to pierwszy przypadek użycia nazwy wyspy w jednym z biur Tajpej w Europie. W związku z tym w sierpniu Chiny odwołały swojego ambasadora na Litwie i zażądały od władz w Wilnie wycofania swojego dyplomaty w Pekinie.
Relacja Kamila Zalewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty