Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekonuje, że część migrantów próbujących przedostać się przez polsko-białoruską granicę może stanowić zagrożenie dla obywateli Polski i Unii Europejskiej.
W poniedziałek Straż Graniczna pokazała zawartość odzyskaną z telefonów 50 zatrzymanych na granicy. Wśród zapisanych tam danych znalazły się zdjęcia z egzekucji, materiały pedofilskie czy informacje świadczące o związkach z organizacjami ekstremistycznymi.

Minister Mariusz Błaszczak mówił na wspólnej konferencji prasowej z szefami MSWiA i Straży Granicznej, że zadaniem państwa jest chronić swoich obywateli. Przypomniał, że to, co obecnie dzieje się na naszej wschodniej granicy, ma poparcie reżimu rządzącego w Mińsku.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że kontrowersyjne i drastyczne materiały znalazły się w telefonach jednej czwartej badanych osób. Zastrzegł, że celem polskiego państwa nie jest stygmatyzowanie migrantów.

Straż Graniczna poinformowała, że od początku kryzysu migracyjnego doszło do około 9400 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. W przypadku 8200 prób zostało to skutecznie udaremnione przez Straż Graniczną. Zatrzymanych zostało około 1200 nielegalnych imigrantów, którzy trafili do ośrodków.
------------
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział skuteczniejszą obronę granicy z Białorusią przed nielegalnym przedostawaniem się migrantów, których na teren pograniczny dostarczają funkcjonariusze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów Straży Granicznej, MSWiA i MON, mówiono między innymi o prowokacjach ze strony białoruskich służb. Żołnierze mają celować z broni długiej w stronę polskich pograniczników i żołnierzy, a nawet oddawać strzały w powietrze.

Szef MON podkreślił, że migranci, którzy próbują dostać się na terytorium Polski, to często osoby niebezpieczne - takie, które mają lub miały kontakty z organizacjami terrorystycznymi. Mariusz Błaszczak dodał, że wśród tej grupy są też kryminaliści oraz "ludzie zaburzeni, którzy stanowią zagrożenie dla Polski, dla Polaków, [a także] dla Unii Europejskiej", bo - jak przypomniał - granica Polski z Białorusią jest granicą Unii Europejskiej. "Pamiętamy, co działo się w 2015 roku" - mówił szef MON.

Szef resortu Mariusz Kamiński mówił podczas konferencji prasowej, że niektórzy migranci próbowali zataić lub zafałszować swoją tożsamość. Zatrzymani mają też doświadczenie bojowe w organizacjach terrorystycznych, a jeden z nich ma powiązania z aresztowanym na terenie Unii Europejskiej terrorystą.
Minister Mariusz Błaszczak mówił na wspólnej konferencji prasowej z szefami MSWiA i Straży Granicznej, że zadaniem państwa jest chronić swoich obywateli.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że kontrowersyjne i drastyczne materiały znalazły się w telefonach jednej czwartej badanych osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty