Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Marek Borawski / KPRP
Fot. Marek Borawski / KPRP
Prezydent zwróci się do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o dwa miesiące. Wprowadzony 2 września stan wyjątkowy pierwotnie miał obowiązywać przez miesiąc.
We wtorek prezydent naradzał się w BBN-ie z przedstawicielami rządu i służb. Po spotkaniu mówił, że przychyla się do wniosku rządu o wydłużenie stanu wyjątkowego i zwróci się z tym wnioskiem do parlamentu, gdy ten wniosek trafi na jego biurko. Jak tłumaczył, dłuższy stan wyjątkowy będzie potrzebny wojsku i Straży Granicznej, by skutecznie wykonywali swoje zadania. Prezydent dodał, że wydłużony już stan wojenny zawsze będzie można skrócić "jeżeli będzie taka możliwość".

Stan wyjątkowy na początku września wprowadzono w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w województwie lubelskim i podlaskim. Wiąże się on między innymi z ograniczeniami w przemieszczaniu się i odwiedzaniu tych regionów z zewnątrz, w tym z zakazem obecności mediów na miejscu. W obszarze objętym stanem wyjątkowym nie odbywały się imprezy masowe, a każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym musi mieć przy sobie dowód tożsamości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty