Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Donalda Tusk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Donalda Tusk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk powiedział, że wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim pokazała, iż Prawo i Sprawiedliwość jest w stanie wycofać się z reformy wymiaru sprawiedliwości czy niekorzystnych zmian na rynku medialnym.
Według lidera PO, rezygnacja z tych projektów i powrót na ścieżkę praworządności gwarantują przyznanie Polsce funduszy europejskich na odbudowę gospodarki po pandemii. Podczas konferencji prasowej w Sejmie Donald Tusk podkreślił, że cieszy się z deklaracji rządu o utrzymaniu członkostwa w Unii Europejskiej.

- Polska jest i będzie w Unii Europejskiej dzięki woli Polaków, dzięki determinacji, dzięki tej zdecydowanej większości naszych rodaków, którzy chcą, aby Polska była i pozostała w Europie - mówił Donald Tusk.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie o praworządności w Polsce. W jej trakcie podkreślał, że praworządność jest zasadą i wartością, która jest równie ważna dla Warszawy, jak wszystkich innych stolic państw unijnych. Szef rządu potwierdził wolę likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która nie spełniła odczekiwań rządu. Apelował także o równe traktowanie państw członkowskich Wspólnoty. Argumentował, że krytyka wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prymatu polskiej konstytucji nad prawem unijnym, jest nieuzasadniona, gdyż podobne orzeczenia wydawano w innych krajach Wspólnoty.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski ma być głosowana w czwartek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty