Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy, który przewiduje wprowadzenie świadczenia dla strażaków ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Dodatek w wysokości 200 złotych otrzymają ratownicy z 25-letnim stażem w przypadku mężczyzn oraz 20-letnim w przypadku kobiet. Drugim warunkiem jest osiągnięcie 65. roku życia w przypadku druhów i 60. w przypadku druhen. Projekt przewiduje analogiczne świadczenie dla ratowników górskich niezatrudnionych przez podmiot wykonujący statutowo działania ratownicze.

W projekcie zapisano, że ewidencję udziału strażaków OSP w akcjach ratowniczych prowadzi właściwa gmina oraz Państwowa Straż Pożarna. Przy naliczaniu okresu czynnego członkostwa strażaka ratownika nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi. Kwota w wysokości 200 złotych będzie podlegać waloryzacji co trzy lata. Będzie ona też podwyższana z urzędu w przypadku zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Projekt ustawy reguluje też kwestie odszkodowań dla strażaków-ratowników, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku lub ponieśli szkodę w mieniu.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty