Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Podczas tego posiedzenia Senat ma też podjąć uchwałą w 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem oraz wysłuchać informacji rządu w sprawie sytuacji powstałej po orzeczeniu TSUE w sprawie kopalni Turów. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Podczas tego posiedzenia Senat ma też podjąć uchwałą w 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem oraz wysłuchać informacji rządu w sprawie sytuacji powstałej po orzeczeniu TSUE w sprawie kopalni Turów. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Izba zajmie się m.in. pilną rządową specustawą w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią.
Przewiduje ona, że na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są tajne. Jej całkowity koszt oszacowano na miliard 615 milionów złotych.

Senat zajmie się też ustawą podatkową z Polskiego Ładu. Rząd podwyższa w niej między innymi kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Ustawa ta zawiera też podwyższenie - 120 tysięcy złotych - progu, od którego będzie liczyć się 32 procent podatku PIT.

W porządku obrad jest też inna ustawa z Polskiego Ładu - o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Zakłada ona wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi - maksymalnie 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc w wysokości 500 złotych przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok - w zależności od tego jaką deklarację złożą rodzice.

Kolejną ustawą z Polskiego Ładu, którą zajmą się senatorowie, jest ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Zakłada ona, że skarb państwa zagwarantuje wkład własny dla małżeństw. W przypadku urodzenia drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci dodatkowo jeszcze zobowiązuje się spłacić do 100 tysięcy złotych kredytu. 20 tysięcy w przypadku pojawienia się drugiego dziecka, 60 tysięcy - w przypadku trzeciego.

Izba zajmie się też nowelizacją ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym, która zakłada m.in. zwiększenie limitu oleju napędowego zużywanego na hektar upraw rolnych ze 100 do 110 litrów.

Podczas tego posiedzenia Senat ma też podjąć uchwałą w 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem oraz wysłuchać informacji rządu w sprawie sytuacji powstałej po orzeczeniu TSUE w sprawie kopalni Turów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty