Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Po ukonstytuowaniu się nowego Bundestagu i oficjalnej dymisji kanclerz Angeli Merkel w Niemczech rozpoczęła się w środę faza negocjacji koalicyjnych.
Kwestiami spornymi w rozmowach między SPD, FDP i Zielonymi pozostają gospodarka oraz finanse.

Niemieckie media od prawa do lewa zgodnie utrzymują, że realizowanie przez przyszłych koalicjantów wspólnej polityki gospodarczej będzie wymagało "niezwykłej elastyczności programowej". "Wyjście poza własne opłotki skończy się najpóźniej wtedy, gdy negocjacje zostaną sprowadzone do sposobów sfinansowania założonych celów" - twierdzi publicysta i były szef berlińskiej CDU Frank Henkel.

Od dziś politycy SPD, FDP i Zielonych będą pracować w 22 grupach roboczych nad dopięciem umowy koalicyjnej. W wypracowanym wcześniej dokumencie można wprawdzie odczytać wyraźny ślad liberałów, sprzeciwiających się podwyższeniu podatków i zwiększeniu zadłużenia państwa. Niezgodność w sprawie obsadzenia fotela ministra finansów każe jednak przypuszczać, że spory nie zostały jeszcze zażegnane.

W rozmowie z ARD sekretarz generalny liberałów Volker Wissing ostrzegł swoich potencjalnych partnerów przed - jak się wyraził - "powrotem do retoryki z kampanii wyborczej".

SPD, FDP i Zieloni chcą przedstawić umowę koalicyjną na końcu listopada.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty