Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Deklaracja solidarności z Polską w sprawie kryzysu na wschodniej granicy znalazła się w oświadczeniu wydanym przez Downing Street po porannym spotkaniu premierów Morawieckiego i Johnsona.
Premier Boris Johnson "powtórzył, że Zjednoczone Królestwo to wieloletni sojusznik Polski, i że w obliczu zagrożenia jej granicy stać będziemy przy jej boku" - zadeklarowało Downing Street.

W podobnym tonie szef konserwatywnego rządu wypowiadał się jeszcze przed spotkaniem. Określił Polskę mianem "prawdopodobnie naszego najbliższego europejskiego sojusznika w NATO".

Według Downing Street liderzy zgodzili się też, że ważne jest, by w sprawach migracji kraje Europy współpracowały ze sobą, by "uniknąć zbędnego ludzkiego cierpienia i śmierci".

Kancelaria premiera Johnsona do katalogu tematów dodaje także Ukrainę i podkreśla brytyjskie poparcie dla suwerenności naszych sąsiadów. "Przywódcy odnotowali niepokojące groźby wobec Ukrainy" - informuje Downing Street. "Liderzy z zadowoleniem przyjęli też bliskie gospodarcze, społeczne i kulturalne więzi między Brytyjczykami i Polakami" - czytamy w komunikacie.

Według dokumentu brytyjski premier miał też przedstawić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu brytyjską perspektywę na temat sporu o status Irlandii Północnej. Po brexicie powstały bariery handlowe między tym rejonem a resztą Królestwa.

Londyn chce zmiany postanowień umowy brexitowej, Unia Europejska nie zgadza się się na brytyjskie propozycje. Umowę w obowiązującym kształcie wynegocjował rząd Johnsona. Wtedy porozumienie określał on mianem sukcesu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty