Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy państwowej.
Po południu posłowie odrzucili poprawki Senatu do nowelizacji. O północy wygasa stan wyjątkowy wprowadzony 2 września w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią.

O podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej poinformował na Twitterze szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

"Przed kilkunastoma minutami Pan Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej. Wszystko zgodnie z planem"- napisał Paweł Szrot.

Ustawa wprowadza możliwość wprowadzenia zakazu przebywania w pasie nadgranicznym z Białorusią na czas określony, w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, po zasięgnięciu opinii Komendanta Głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni będą z niego mieszkańcy obszaru objętego zakazem oraz wykonujący tam pracę zarobkową.

Senat chciał rozszerzenia tego katalogu o osoby wykonujące zawód dziennikarza i przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej. Inna z odrzuconych przez Sejm poprawek zakładała, że przepisy stracą moc po 3 miesiącach od wejścia ich w życie.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowe, zgodę na przebywanie w pasie nadgranicznym z Białorusią innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant Straży Granicznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty