Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się między innymi przygotowanym przez prezydenta projektem ustawy o sądach pokoju. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się między innymi przygotowanym przez prezydenta projektem ustawy o sądach pokoju. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się między innymi przygotowanym przez prezydenta projektem ustawy o sądach pokoju.
Propozycja Andrzeja Dudy zakłada, że sędziowie pokoju będą zajmować się drobnymi sprawami karnymi i rodzinnymi, dzięki czemu odciążą sądy rejonowe i okręgowe.

Sędziowie pokoju będą wybierani w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Po jej zakończeniu będą mogli przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Projekt autorstwa posłów PSL-u przewiduje powołanie sądów pokoju we wszystkich powiatach, miastach na prawach powiatów i dzielnicach gminy Warszawa, jako sądów pierwszej instancji orzekających w sprawach mniejszej wagi.

Propozycja klubu Lewicy zawiera podobne rozwiązania.

W porządku obrad jest też przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o obywatelskich sędziach handlowych, którego celem jest usprawnienie postępowań sądowych w sprawach gospodarczych.

Obywatelskimi sędziami handlowymi mają być przedsiębiorcy, którzy będą zasiadali obok sędziów w składach orzekających w sprawach gospodarczych w sądach okręgowych, czyli w sądach pierwszej instancji. Mają oni być głosem doradczym.

O godz. 14 rozpocznie się blok głosowań. Posłowie zajmą się w nim między innymi poprawkami Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Przewiduje ona między innymi podniesienie maksymalnej grzywny sądowej za wykroczenia drogowe z 5 do 30 tysięcy złotych.

Zwiększa również wysokość stawek mandatów drogowych oraz wydłuża okres przedawnienia punktów karnych z roku do dwóch lat.

Posiedzenie będzie kontynuowane 8 i 9 grudnia. Posłowie zajmą się wówczas między innymi pakietem antyinflacyjnym.
Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty