Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Prezydent mówił, że Polska, która od 2009 roku jest ważnym importerem katarskiego gazu, ma aspiracje stać się równie ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. źródło: https://www.facebook.com/prezydentpl/Jakub Szymczuk
Prezydent mówił, że Polska, która od 2009 roku jest ważnym importerem katarskiego gazu, ma aspiracje stać się równie ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. źródło: https://www.facebook.com/prezydentpl/Jakub Szymczuk
Prezydent Andrzej Duda podkreślał w wystąpieniu podczas II Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego w Dosze, że Polska będzie dążyć do wyrównania deficytu handlowego z Katarem.
Zaznaczył, że widzi szanse na rozwijanie współpracy polsko-katarskiej także w innych obszarach gospodarki niż sektor energetyczny.

Prezydent mówił, że Polska, która od 2009 roku jest ważnym importerem katarskiego gazu, ma aspiracje stać się równie ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów.

- Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że zależy mu na wielowymiarowym rozwoju naszych relacji gospodarczych, nieograniczającym się jedynie do wymiany handlowej, ale obejmującym także bardziej zaawansowane formy współpracy w zakresie inwestycji, nauki, technologii czy finansów.

- Gospodarki Polski i Kataru są komplementarne, co otwiera możliwość współpracy w wielu sektorach - mówił prezydent.

Jako obiecujące obszary współpracy wskazał lotnictwo, energetykę, sektor teleinformatyczny i rolno-spożywczy.

Podkreślił, że Polska może zaoferować Katarowi wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania technologiczne do wykorzystania w katarskim przemyśle produkcji żywności. Dodał, że liczy także na szerszy udział polskich firm inżynieryjnych i dostawców w realizacji priorytetowych projektów infrastrukturalnych przewidzianych w strategii rozwojowej Qatar National Vision 2030.

Andrzej Duda zadeklarował też w związku z przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w Katarze, że Polska jest gotowa podzielić się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas organizacji EURO 2012.

- Pragnę podkreślić, że również polskie firmy oferują innowacyjne rozwiązania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych czy też zarządzania infrastrukturą - dodał prezydent.

- Jesteśmy zainteresowani dalszym wzmacnianiem naszych relacji, opierając się na znacznym potencjale po obu stronach. W naszym bilansie handlowym z Katarem odnotowujemy dość duży deficyt po naszej stronie, dlatego też zależy nam na pogłębionym dialogu z katarskimi partnerami w celu omówienia możliwych form jego kompensowania - albo poprzez zwiększenie polskiego eksportu, albo poprzez przyjęcie katarskich inwestycji - mówił prezydent.

Wyraził przekonanie, że wkrótce uda się wypracować rozwiązania, które byłyby satysfakcjonujące dla obu stron.

Prezydent zachęcał przedstawicieli katarskich firm do jeszcze większego zaangażowania w Polsce.

- Mam nadzieję, że dotychczasowe pozytywne doświadczenia zwrócą uwagę kolejnych inwestorów, którzy zechcą ulokować swoje aktywa w stabilnym i szybko rozwijającym się otoczeniu gospodarczym - zaznaczył.

Andrzej Duda przypomniał też, że Katar - poprzez dostawy gazu skroplonego do Polski i Chorwacji - przyczynia się również do realizacji celów Inicjatywy Trójmorza. Podkreślał, że dzięki szybkiemu rozwojowi region jest atrakcyjny pod względem gospodarczym, a Inicjatywa ma wsparcie USA.

Prezydent zadeklarował, że "Polska jest gotowa wykorzystać swój terminal LNG i sieć gazociągów do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko własnego, ale także naszych sojuszników". Zaznaczył, że aby ten cel osiągnąć, konieczne są dalsze inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej w regionie.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty