Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Propozycja sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2 wypadła z przygotowywanej w amerykańskim Kongresie ustawy o wydatkach obronnych Stanów Zjednoczonych.
Kompromisowy projekt zawiera 300 milionów dolarów na wsparcie bezpieczeństwa Ukrainy.

Poprawkę do ustawy o wydatkach obronnych USA (National Defense Authorization Act), przewidującą możliwość nałożenia sankcji wobec Nord Stream 2 nawet wbrew Białemu Domowi, zgłosił republikański senator Jim Risch. Przedstawiciele rządu Joe Bidena krytykowali te zapisy.

Demokraci początkowo sprzeciwiali się propozycji Rischa, ale ostatecznie ją poparli. Demokrata Bob Menendez proponował zapisy o daleko idących sankcjach wobec Rosji w wypadku ataku na Ukrainę. Polityczne spory wokół tych i innych zapisów sprawiły jednak, że cały pakiet poprawek został pominięty w ostatecznym projekcie ustawy. Decyzję tę podjęto kilka godzin po tym, jak w amerykańskich mediach pojawiły się informacje, że Berlin zgodził się z postulatem Waszyngtonu, by zatrzymać Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Gaz nie płynie przez gazociąg Nord Stream 2, a więc nie jest to narzędzie nacisku Putina. Wręcz przeciwnie - to narzędzie Zachodu. Jeśli Władimir Putin chce, aby gaz popłynął tym gazociągiem, to lepiej, żeby nie ryzykował inwazji na Ukrainę" - mówił podczas briefingu w Białym Domu doradca prezydenta Joe Bidena Jake Sullivan.

Tymczasem Kongres zaakceptował propozycję wsparcia bezpieczeństwa Ukrainy kwotą 300 milionów dolarów, czyli 50 milionów więcej niż proponował Pentagon. Z tej kwoty 75 milionów ma zostać przeznaczone na zakup uzbrojenia.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty