Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ujawnione przez telewizję ITV nagranie pokazuje współpracowników brytyjskiego premiera żartujących na temat świątecznego przyjęcia zorganizowanego podczas zeszłorocznego lockdownu na Downing Street.
Większość zwykłych Brytyjczyków nie mogło się wtedy spotykać pod dachem, nawet na zewnątrz obowiązywał limit sześciu osób. Rząd, w tym sam premier, dotąd zaprzeczali, że reguły złamano. Taśmą zainteresowała się policja.

Afera jest na pierwszych stronach większości dzisiejszych gazet. "Chory żart" - to nagłówek konserwatywnego, sprzyjającego premierowi Johnsonowi dziennika Daily Mail. O "clownach z Downing Street" pisze Metro. "Premier oskarżony o kłamstwo- pisze liberalny Guardian.

Na nagraniu sprzed roku ówczesna rzeczniczka i współpracownicy premiera żartują na temat przyjęcia świątecznego. "Nie było społecznego dystansu - mówi rozbawiona Allegra Stratton. Tyle, że przyjęcia w tej części kraju były wtedy zakazane.

Sky News i BBC wyemitowały wywiady z ludźmi, którzy w owym czasie stracili bliskich. "Oni myślą, że zasady ich nie obowiązują" - stwierdziła w brytyjskiej telewizji publicznej Jackie Green, która pożegnała wtedy matkę. W dniu, w którym miało odbyć się przyjęcie, na Wyspach umarło ponad pół tysiąca ludzi.

Opozycja nie kryje oburzenia. "Ludzie nie spotkali się w tamte święta z bliskimi. Czasem nie spotkali ich już nigdy" - mówi szef Partii Pracy, Keir Starmer.

Lewica pyta, jak teraz rząd oczekuje, że ludzie będą słuchali zaleceń epidemicznych. Szkocka Partia Narodowa chce dymisji premiera.

Taśmą zainteresował się już Scotland Yard. Konserwatywny poseł Tobias Elwood proponuje wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie, które poprowadziliby członkowie służby cywilnej.

W porannych programach telewizyjnych miał pojawić się minister zdrowia, by opowiadać o rocznicy rozpoczęcia szczepień. W ostatniej chwili odwołał udział.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty