Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Instytut Pamięci Narodowej przekaże Muzeum w Treblince ponad 200 pamiątek po zamordowanych więźniach.
Uroczystość odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu na terenie Muzeum Treblinka - byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy z lat 1941-1944.

Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz wyjaśnia, że pamiątki po więźniach zostały odnalezione w ramach śledztwa prowadzonego przez oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie na terenie dawnego niemieckiego obozu pracy Treblinka I.

- W ramach śledztwa odnaleziono miejsce ukrycia zwłok - odnaleziono 53 szkielety ludzkie, ale oprócz tego odnaleziono szereg artefaktów, przedmiotów należących do więźniów tego obozu. Są to między innymi rzeczy osobiste należące do więźniów, przedmioty, które były przez nich używane - były one ukryte bardzo płytko pod ziemią, na terenie, który był do niedawna użytkowany jako parking przy Muzeum - mówi Rafał Leśkiewicz.

Odnalezione przedmioty zostały włączone do śledztwa jako materiał dowodowy, a następnie poddane konserwacji. Po tych czynnościach decyzją dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokuratora Andrzeja Pozorskiego dziś zostaną przekazane do Muzeum Treblinka.

- Przedmioty, które zostały zabezpieczone obrazują okrutny los, który został zgotowany Polakom przez okupanta niemieckiego. Te przedmioty z jednej strony stanowią walor dowodowy dla nas, ale z drugiej strony one mają bardzo duży walor edukacyjny. Uznaliśmy że Muzeum w Treblince będzie głodnym i właściwym miejscem do przechowywania tych przedmiotów, a osoby które będą zwiedzały Muzeum będą miały możliwość zapoznania się z tymi przedmiotami - tłumaczy prokurator Pozorski.

Prokurator Krzysztof Bukowski z oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie podkreśla, że odnalezione w ramach śledztwa szczątki i przedmioty obrazują grozę niemieckiego obozu pracy Treblinka I. - Jeżeli chodzi o jamę grobową, którą ujawniliśmy - bo trudno to nazwać miejscem pochówku - to widać, że szczątki ludzkie zostały tam wrzucone bezwładnie, czyli wcześniej osoby te były zabite. Więźniowie zostali pozbawieni życia na skutek strzałów czy też na skutek uderzeń narzędziami tępokrawędzistymi mi w głowę, widzieliśmy czaszki, które były roztrzaskane drewnianym młotkiem - tłumaczy prokurator Bukowski.

Karny Obóz Pracy Treblinka I funkcjonował od lata 1941 do końca lipca 1944 roku. Obsługa niemiecka liczyła około 20 osób. Do pomocy mieli oni kompanie strażników, głównie Ukraińców, w liczbie około 100 osób. W obozie więziono w sumie ponad 20 tysięcy więźniów, z czego około 10 tysięcy zmarło lub zostało zamordowanych.

Obok obozu Treblinka I w połowie 1942 roku powstał obóz zagłady Treblinka II. Według danych Muzeum, w tym miejscu Niemcy zamordowali ponad 800 tysięcy Żydów.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty