Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ponad dwa lata po włamaniu do drezdeńskiego skarbca, znanego jako Zielone Sklepienie, dziś przed sądem stanęło sześciu domniemanych sprawców.
W listopadzie 2019 roku uzbrojeni podejrzani ukradli z muzeum w drezdeńskim Zamku biżuterię i dzieła sztuki o wartości ponad 113 milionów euro.

Włamanie do pilnie strzeżonego skarbca z czasów polskiego króla Augusta Mocnego wstrząsnęło całymi Niemcami. Wszystkie ślady przestępstwa prowadziły do Berlina. Śledczy przekonują, że za włamaniem stoi arabski klan przestępczy Remmo, liczący około tysiąca członków. Według prokuratury, podejrzani mieli włamać się do muzeum i ukraść 21 sztuk biżuterii o łącznej wartości ponad 113 milionów euro.

Zdaniem prokuratury, sprawa ta ma jeszcze wiele niewyjaśnionych wątków. Podejrzani mają być jedynie drobnymi elementami systemu mafijnych powiązań, cementowanego "wzajemnie oddanymi sobie przysługami". Śledztwo utrudnia fakt, że łup wciąż nie został odnaleziony. Prawdopodobnie został już spieniężony.

Kłopot polega też na tym, że członkowie arabskich gangów mają niemieckie paszporty. Problem sięga lat 70. XX wieku, gdy do Niemiec masowo napływali migranci z Libanu. Włamanie do skarbca w Dreźnie jest jednym z kilku spektakularnych rabunków w ostatnich latach, przypisywanych libańskim klanom.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty