Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sąd Najwyższy odrzucił wnioski o kasację wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego. To oznacza, że został ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki.
Wnioski o kasację wyroku uniewinniającego złożyli Prokuratura Okręgowa w Białymstoku i oskarżycielka posiłkowa, która od 14 lat oskarżała byłego prezydenta o gwałt. Sąd Najwyższy uznał oba wnioski za bezzasadne - poinformował obrońca Małkowskiego, adwokat Marek Gawryluk.

"Sąd Najwyższy stwierdził, że sprawa trwa już 14 lat i nie ma mowy żeby uchylić ją do ponownego rozpoznania, a nawet gdyby do tego doszło, to wyrok byłby taki sam, uniewinniający" - powiedział mecenas Gawryluk w rozmowie z Radiem Olsztyn. Dodał, że Sąd Najwyższy obciążył oskarżycielkę posiłkową i Skarb Państwa kosztami adwokackimi w postępowaniu kasacyjnym.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o zgwałcenie ciężarnej urzędniczki. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd Małkowskiego uniewinnił.

Uniewinniający wyrok utrzymał w mocy sąd okręgowy, a kasację tego wyroku oddalił Sąd Najwyższy.

W poniedziałek Czesław Małkowski ma przedstawić dalsze kroki prawne jakie podejmie w tej sprawie.
Relacja Wojciecha Chromy [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty