Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. EC - Audiovisual Service
Fot. EC - Audiovisual Service
We wtorek do Polski przybędzie prezydent Węgier Katalin Novak. Jest to pierwsza zagraniczna podróż nowo powołanej prezydent.
Celem wizyty ma być poprawa stosunków między Węgrami a Polską, co zapowiedziała w ubiegłym tygodniu węgierska prezydent. Katalin Novak zostanie przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę. Spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

O tej wizycie Katalin Novak mówiła trzy dni temu w przemówieniu inauguracyjnym w Budapeszcie.

- Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom - zwróciła się wówczas do prezydenta Andrzeja Dudy.

Katalin Novak podkreśliła także, że Węgry potępiają zbrojny atak Rosji na Ukrainę.

- To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom - powiedziała.

Zaznaczyła, że Węgry żądają zbadania i ukarania zbrodni wojennych.

Katalin Novak to pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Węgier w historii. Została wybrana przez węgierski parlament 10 marca. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz, a więc tego samego ugrupowania, do jakiego należy premier Węgier Viktor Orban. Węgry są jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium. Ponadto Budapeszt nie poparł sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz. Te decyzje wpłynęły na ochłodzenie stosunków między Polską a Węgrami.

Robocza wizyta rozpocznie się w południe od ceremonii powitania na dziedzińcu Belwederu. Później Andrzej Duda i Katalin Novak będą rozmawiać w cztery oczy. Do prezydentów dołączą także członkowie delegacji. O godzinie 14.00 zaplanowano spotkanie z mediami. O godz. 15.40 z prezydent Węgier spotka się premier Mateusz Morawiecki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty