Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/Straz_Graniczna
Fot. twitter.com/Straz_Graniczna
Zakończyły się główne prace przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.
- Inwestycja jest wyrazem naszej skuteczności, dowodem naszej odpowiedzialności i przewidywalności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który był w czwartek na miejscu.

Straż Graniczna informuje, że wykonawca pracuje jeszcze w miejscu, w którym były najgorsze do budowy warunki terenowe. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska ocenia, że bariera składająca się ze stalowych, 5-metrowych przęseł zakończonych drutem żyletkowym powstrzyma nielegalną migrację.

Por. Anna Michalska dodaje, że jeszcze większe zabezpieczenie granicy będzie po zamontowaniu bariery elektronicznej, czyli kamer i czujników.

Pierwsze kamery na granicy są już zamontowane. Docelowo będzie ich 2,5 tysiące. Bariera elektroniczna będzie dłuższa od tej fizycznej. Ma ochraniać granicę na długości 202 kilometrów, a zapora techniczna powstanie na odcinku 186 kilometrów.

Cała inwestycja kosztuje ponad 1,5 mld złotych. Od piątku - w związku z zakończeniem głównych robót przestanie obowiązywać zakaz przebywania w pasie przygranicznym. Nie będzie można jednak zbliżać się do granicy na odległość 200 metrów.
Relacja Wojciecha Szubzdy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty